Podhradie je dobrým miestom na život. Príroda za rohom, miesta na prechádzky, či zdraviu prospešný joging. A to naše ihrisko, respektíve školský dvor. Miesto pre detičky a mamičky, pľac na tenis, fotbálek, basketbal či volejbal. Ihrisko je priestor, ktorý nám mnohí závidia. Každý Podhraďan ho niekedy využil, alebo využíva. Ako je to však s jeho údržbou, či zveľaďovaním? Najväčšia ťarcha, čo sa týka starosti o školský dvor, leží na samotnej Základnej škole Považské Podhradie. Rozľahlý areál je však náročný na údržbu. Udržovať ho pomáha aj mesto, no v návale starostí sú mestské časti a ich problémy často na okraji záujmu. Školský areál je využívaný stále a naplno. Treba si uvedomiť, že ho nevyužívajú len školáci. Je to priestor, ktorý je využívaný obyvateľmi našej obce. Ihrisko slúži nám všetkým. Čakať na pomoc druhých je niekedy otrava a človek nie a nie sa dočkať. Čo tak vyhrnúť rukávy a priložiť ruku k dielu? Ale pozor, nikto takúto prácu peňažne neohodnotí. Nie je však dostatočnou odmenou skrášlené a vylepšené životné prostredie? Nie je odmenov radosť ľudí a detí pri basketbale, futbale, alebo usmiate tváre, pre ktoré je takéto miesto oázou relaxu? Určite áno. Mnohí frflú pri pive ako bolo kedysi dobre, ako sa ľudia stretli a robili niečo pre dedinu. Tu však ich angažovanosť končí. Čo im bráni stretnúť sa a spoločnými silami popracovať na lepších a krajších zajtraškoch? Je to ich lenivosť a to, že to nemajú príkazom. Nie všetci sú však takí. Nájdu sa aj u nás dobrovoľníci, ktorým naše Podhradie nie je ukradnuté. Ak hovoríme o dobrovoľníkoch, hovoríme o občanoch našej obce, ale aj o členoch Dobrovoľného hasičského zboru, členoch Telovýchovnej jednoty, či členoch Výboru mestskej časti. V rokoch 2014 – 2015 sa dobrovoľníci podieľali, čo sa týka areálu školy, na viacerých prácach. Predkladáme sumár z predchádzajúcich rokov:
Čistenie ihrísk a natieranie čiar:
Ďalším „projektom“ týkajúcim sa školského ihriska bolo zveľadenie pletív za bránami futbalového ihriska. Práce sa začali ešte v roku 2014. Jednalo sa o náročnejší projekt, do ktorého boli zapojené všetky zložky: výbor mestskej časti (či už pod predsedom Tiborom Fuskom, ale aj súčasným predsedom Ivanom Bubelom), telovýchovná jednota, dobrovoľní hasiči, ale aj dobrovoľníci – chalani a baby mimo akejkoľvek organizácie. Iniciatíva k rozšíreniu pletiva prišla zo strany nespokojných občanov (lopty často prenikali k domom v dôsledku nedostatočnej výšky a šírky pletív za bránami). Treba podotknúť, že aj tí sa podieľali na tomto projekte (konkrétne pán Dobiáš zabezpečením techniky, zvárania a pod.).
Náročnou úlohou bolo natrieť stĺpy oplotenia. Dobrovoľníci sa s ním vysporiadali a umožnili tak naťahovanie pletiva:
Na basketbalových košoch a bránach na malý futbal sa podpísal zub času. Bola potrebná renovácia ich železných aj drevenných častí.
Spoločnými silami dobrovoľníci urobili veľa. Nevyhovárali sa na druhých, vyhrnuli rukávy a urobili kus roboty. Prispeli k tomu, aby naša obec bola krajšia. Niekto môže namietať, že niečo urobili zbytočne, že to mali urobiť iní. Nech je to ako chce, ihrisko je počas slnečných dní plné športu a relaxu. To je dôležité. Dobrovoľníkom a občanom želáme veľa chuti do spoločných aktivít na zlepšenie života v našej obci. Podobnými aktivitami sa totiž nebuduje len krajšie životné prostredie, ale posilňuje sa aj kumunita.
Stano Ďurek